Uścisk Dłoni

Odbyłem wczoraj niezwykle ważną rozmowę z wrocławskimi aktorami zaangażowanymi w tematykę poruszającą wątki ormiańskie. Instytut Piramowicza dołączy do tej ciekawej inicjatywy. Pan Mateusz Kowalski opowiedział mi, że w 2019 Wrocławski Teatr Pantomimy wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Mimu w Tsaghkadzor (Armenia), którego organizatorem był Stołeczny Teatr Pantomimy z Erywania. Na festiwalu, dzięki otwartości, niezwykle sympatycznej relacji i ugoszczeniu przez gospodarzy, nawiązały się między polskimi i ormiańskimi artystami przyjaźnie, które trwają po dziś dzień. Niestety podczas wojny między Azerami (wraz z Turcją) i Ormianami, o wpływy w Górskim Karabachu (w roku 2020) zginął jeden z aktorów Teatru z Erywania. Hovhaness Hajinyan. Hovhannes, był znakomitym aktorem, prywatnie ojcem trójki dzieci, ale przede wszystkim był niezwykłym człowiekiem, który walczył o wolność i pokój. Zasłynął on w roku 2013 z pobicia rekordu Guinness’a, który polegał na przyjacielskim uścisku dłoni z artystą ze skonfliktowanej z Armenią Turcji. Pokojowy uścisk artystów trwał 43 godziny.
W ramach projektu wrocławscy artyści chcą zrealizować innowacyjną formę artystyczną (performovie), która jest połączeniem formy teatralnej, choreo-clipu i filmu krótkometrażowego. Efektem takiej pracy będzie kilkunastominutowy film, który przetwarza w post produkcji formy teatralne, choreograficzne i ruchowe w spójną całość.
Tematem performovie, będzie walka w wykluczeniem społecznym, integracja, uhonorowanie człowieka, który walczył o wolność i pokój. Scenariusz nie będzie poruszał tematów politycznych.
Sytuacja pandemii nauczyła nas poszukiwania nowych rozwiązań, jednym z nich jest popularna forma hybrydy. W takim trybie połączymy aktorów z Wrocławia i Erywania. W pierwszym etapie prac nad filmem planujemy wylot do Armenii w celu zebrania materiału wideo z udziałem miejscowych artystów oraz przeprowadzeniu warsztatów z grupą młodzieży Stowarzyszenia Thisbis z Erywania, podczas których powstanie jedna scena do filmu. Podczas warsztatów teatralnych zostanie również wybrana dwójka młodych ludzi, którzy przylecą do Polski, by dołączyć do warsztatów w gminie Puszcza Mariańska. Młodzi ludzie z Armenii podczas warsztatów w Polsce stworzą scenę wraz z miejscową młodzieżą drugą scenę, która zostanie wykorzystana w filmie performatywnym z udziałem zawodowych aktorów obu krajów.
Kolejnym etapem prac będzie nagranie wrocławskich mimów. Wykorzystamy w tym celu przestrzenie Wrocławia, co pozwoli na stworzenie dialogu międzykulturowego, nie tylko na poziomie artystycznym i dźwiękowym ale także wizualnym. Jednym z elementów performovie będzie wspólna choreografia, gdzie pozycję wrocławskich artystów dopasowane zostaną do nagranych wcześniej Ormian.
Podczas prac nad wideo z aktorami we Wrocławiu symultanicznie odbywać się będzie praca nad oprawą dźwiękową, w której wraz z zespołem ATME poszukamy form łączących tradycję i folklor ormiański z motywami polskimi.